Przebudowany dworzec w Czechowicach-Dziedzicach otwarty dla podróżnych
Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły przebudowę zabytkowego dworca w Czechowicach-Dziedzicach – obiekt zyskał komfortową przestrzeń obsługi pasażerów, odnowioną elewację, nową wiatę peronową oraz zaaranżowane otoczenie. Wartość inwestycji wyniosła ponad 61,5 mln zł, z czego ponad 47,7 mln zł wyniosło dofinansowanie z budżetu państwa. 9 kwietnia 2026 r., podczas uroczystego otwarcia dworca, odsłonięta zostanie również tablica upamiętniająca ważne wydarzenie związane z Ferdynandem Fochem, Marszałkiem Polski.
Prace budowlane całkowicie odmieniły wygląd budynku dworca kolejowego, powstałego w latach 1853-1855 i przebudowanego na początku XX wieku. Obiekt przeszedł prawdziwą „rewolucję”, dzięki której przywrócony został historyczny wygląd jego elewacji, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Odtworzone zostały detale architektoniczne oraz część historycznych elementów, w tym attyki i wiata peronowa. Renowacji poddano także płaskorzeźbę z symbolem kolei nad wejściem głównym. Nowymi akcentami, aczkolwiek stylizowanymi na historyczne, są lampy na elewacji oraz zegary od strony peronu i w holu głównym. Dodatkowo zamontowano podświetlane napisy z nazwą dworca oraz logotypy PKP S.A. Elewacja została utrzymana w jasnej, piaskowej kolorystyce, a dach pokryto blachą cynkową.
Miejsce obsługi podróżnych zlokalizowano w holu budynku, pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni, o powierzchni powyżej 150 m kw. To wygodna, klimatyzowana i ogrzewana przestrzeń łącząca historyczny charakter z nowoczesnym wyposażeniem. We wnętrzu odnowiono zabytkową posadzkę i strop. Znalazły się tam również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty z rozkładami jazdy oraz ławki z możliwością ładowania urządzeń mobilnych. Z kolei w pobliżu holu zlokalizowano pomieszczenia pod kasy biletowe, toalety oraz niewielki lokal przeznaczony pod najem komercyjny. W przebudowanym budynku o powierzchni użytkowej ponad 4 tys. m kw. mieścić się będą także: posterunek Straży Ochrony Kolei oraz serwerownie operatorów telekomunikacyjnych. Jednakże znaczną część przestrzeni w obiekcie zajmie samorząd lokalny – powstaną tu Centrum Usług Społecznych oraz muzeum miejskie, którego główną salą wystawienniczą będzie historyczna sala restauracji z interesującym stropem kasetonowo-kolebkowym. W otoczeniu budynku nowością są m.in. wiata rowerowa na około 12 jednośladów oraz miejsca postojowe dla osób ograniczonych możliwościach poruszania się, znajdujące się w pobliżu zachodniego skrzydła dworca.
Podczas uroczystego udostępnienia budynku pasażerom odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca wydarzenie z 2 maja 1923 r., kiedy na dworcu w Czechowicach Ferdynand Foch, ważna postać w historii Polski, otrzymał z rąk Kazimierza Sosnkowskiego buławę Marszałka Polski. W odsłonięciu tablicy wezmą udział m.in. Paweł Lisiewicz – członek zarządu PKP S.A.; Etienne de Poncins – ambasador Francji w Polsce; Marek Wójcik – wojewoda śląski; Leszek Obracaj – Radny Powiatu w Bielsku-Białej; Marian Błachut – burmistrz Czechowice-Dziedzice; inicjator pamiątkowej tablicy – Andrzej Seweryn Mauberg, przewodniczący Stowarzyszenia Kawalerów Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi oraz Andrzej Roehrich – prezes Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.
