Święto Kolejarza
Zanim 25 listopada trafił na stałe do kalendarza, ludzie kolei świętowali swój dzień od pokoleń. Już pod koniec XIX wieku w okolicach tej daty przy dworcach urządzano nabożeństwa, zbiórki i festyny. W II Rzeczypospolitej obchody odbywały się w różnych terminach (często we wrześniu), a w PRL od 1954 r. przyjęto drugą niedzielę września.
21 lipca 1981 roku NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin ustanowiła w drodze Uchwały nr 1, że Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada – dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy. Pierwsze uroczystości odbyły się wówczas w Lublinie, gdzie na terenie Lokomotywowni Lublin odsłonięto Krzyż-Pomnik Doli Kolejarskiej. W obchodach wziął udział biskup lubelski Bolesław Pylak, który monument poświęcił.
Dziś Dzień Kolejarza to okazja do przybliżenia historii kolei i kulis pracy jej pracowników, zorganizowania konkursów z nagrodami i zaprezentowania nowoczesnego i historycznego taboru. Tego dnia przyznaje się również Krzyż Zasługi i odznakę honorową Zasłużony dla Kolejnictwa (ustanowioną przez Radę Ministrów w 2000 roku) – za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy na kolei.
