Otwarcie dworca Rzeszów Główny
167-letni dworzec został oddany do użytku.
Zabytkowy budynek dworca Rzeszów Główny po przebudowie odzyskał modernistyczny charakter i stał się wygodną przestrzenią obsługi podróżnych!
Dzięki inwestycji PKP S.A., we współpracy z PKP PLK i Miastem Rzeszów, powstało Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne – nowoczesny węzeł przesiadkowy obejmujący odnowiony dworzec, przebudowaną stację kolejową, podziemny parking oraz przystanki komunikacji miejskiej.
Dzięki przebudowie, bryła i elewacja silniej nawiązują dziś do lat 60. XX wieku. Usunięto wtórne elementy dodane na początku XXI wieku (m.in. łuki na wejściem głównym i uproszczoną attykę z zegarem), odnowiono granitowo-piaskowcową okładzinę, a stolarkę okienną i drzwiową zaprojektowano w duchu epoki. Na szczycie fasady zamontowany nowy, wielkoformatowy zegar z dwoma tarczami – widoczny od strony zachodniej i placu przed dworcem.
Wnętrza są przestronne i funkcjonalne; centralny hol o powierzchni blisko 350 m² pełni również funkcję poczekalni. A prawdziwą perełką są dwie mozaiki na ścianach wschodniej i zachodniej holu głównego, poddane gruntownej konserwacji pod nadzorem konserwatora zabytków.
Zachęcamy do odwiedzenia!
